Diagnostyka komputerowa samochodu – jak to działa?

Czym jest diagnostyka komputerowa?

Samochodowa diagnostyka komputerowa to czynność polegająca na podłączeniu specjalnego komputera diagnostycznego (zwanego również testerem diagnostycznym) do komputera pokładowego samochodu. Usługa ta pozwala dowiedzieć się, w jakiej kondycji aktualnie znajduje się samochód. Czy parametry odbiegają od pożądanych, czy i gdzie dokładnie występują usterki oraz jakie są ich przyczyny, by następnie sprawnie je usunąć.

Diagnostyka samochodu

Jak działa takie diagnozowanie?

Obecne we współczesnych samochodach komputery wewnętrzne mają za zadanie sterować silnikiem oraz podzespołami. Posiadają one wbudowane specjalne układy diagnostyczne, które są tak zaprogramowane przez producenta, by odpowiadać za prawidłowe zakresy pracy wszystkich podzespołów oraz czujników. Gdy tylko jakiś parametr wykracza poza ustalone dopuszczalne granice, komputer pokładowy zapisuje właściwy kod błędu w swojej pamięci. Zapisy te są ważnym wstępem do zlokalizowania usterki.

Diagnostyka współczesnego samochodu polega na podłączeniu go do specjalnego komputera diagnostycznego do komputera pokładowego pojazdu w celu wymiany danych pomiędzy nimi. Tester diagnostyczny w ciągu zaledwie kilku minut odczytuje zapisane przez komputer pokładowy informacje o stanie auta i wyświetla te, które dotyczą wykrytych nieprawidłowości w funkcjonowaniu poszczególnych podzespołów. W ten sposób specjalista będzie mógł rozpoznać problem, a następnie rozpocząć jego usuwanie.

Co pozwala sprawdzić diagnostyka komputerowa?

Podłączenie samochodu do komputera diagnostycznego pozwala: rozpoznać kody usterek różnych elementów. Są to między innymi: system bezpieczeństwa ABS, SRS, ASR, ESP, AIRBAG, EPC, immobilizer, układ paliwowy, sterownik silnika. Pozwala on również kontrolować parametry samochodu w trakcie jazdy (silnik, ciśnienie doładowania, temperatura, przepływomierz, czasy wtrysków, wskaźniki). Na rynku obecne są także urządzenia diagnostyczne, umożliwiające zarządzanie na przykład automatycznymi skrzyniami biegów oraz systemami klimatyzacji.

Istotne zalety diagnostyki komputerowej.

Niewątpliwą zaletą samochodowej diagnostyki komputerowej jest możliwość szybkiego rozpoznania stanu technicznego poszczególnych układów i zespołów w samochodzie. Nie jest konieczny do tego demontaż i naruszanie jakichkolwiek jego elementów. Tutaj wystarczy tylko aparatura techniczno-pomiarowa w postaci komputera diagnostycznego. Wystarczy odpowiednie podłączenie, by nastąpiła wymiana danych umożliwiająca porównanie wartości parametrów stanu obecnego samochodu z tymi określonymi przez jego producenta.

Specjalny interfejs komputera diagnostycznego umożliwia szybką i bezbłędną diagnozę wszystkich systemów, jakie znajdują się w samochodzie. Ponadto usługa ta przyspiesza proces naprawy i pozwala zmniejszyć jej koszty. Mechanik nie musi już tutaj sprawdzać wielu elementów samochodu w celu znalezienia usterki. Ponadto, diagnoza komputerowa zmniejsza również ryzyko wymiany podzespołów, które funkcjonują prawidłowo.

Komputerowa diagnostyka samochodu pomocna jest nie tylko podczas użytkowania auta. Jest szczególnie wskazana przed zakupem samochodu używanego. Jeśli zainteresuje nas konkretny samochód i rozważamy jego kupno, powinniśmy w towarzystwie doradcy samochodowego czy rzeczoznawcy motoryzacyjnego pojechać do warsztatu w celu wykonania badanie samochodu. Pozwoli nam to poznać jego stan techniczny oraz rzeczywisty przebieg. Dlaczego warto? Handlarze samochodowi często ukrywają różne wady i usterki, którymi obarczone są sprzedawane przez nich auta. Diagnostyka komputerowa szybko ujawnia zatajone problemy. Pozwala nam to uniknąć nieudanego zakupu i wiążących się z nim kłopotów.

Coraz więcej elektroniki w samochodach..

Samochodów nieskomputeryzowanych jest już coraz mniej, w ich miejsce pojawiają się nowsze i nowocześniejsze, a więc jeszcze bardziej skomputeryzowane. Oznacza to, że nie ma już odwrotu od komputerowej diagnostyki. Jak każda metoda, ma ona nie tylko zwolenników, ale i przeciwników. Właściciele warsztatów samochodowych, którym zależy na jakości wykonywanych usług i dobrej opinii klientów dbają o to, by sprzęt do komputerowej diagnostyki samochodowej znajdował się na ich wyposażeniu.

Jak wiadomo, zdecydowana większość prac przy samochodzie wymaga najpierw właściwego rozpoznania problemu. Bez względu na to, czy są to standardowe naprawy mechaniczne, praca silnika, układu paliwowego czy hamulcowego. Diagnostyka komputerowa okazuje się być w takich przypadkach niezastąpiona.